alt

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظرشما درباره این موضوع

رأی دهندگان
18. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • موافقم

9 50.00%
  • مخالفم

9 50.00%
صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از 31 به 35 از 35

موضوع: نبایدهای یک معلول...

1. 62,753 امتیاز ، سطح 77
    69% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 497
    53.0% فعالیت
    جایزه ها:
    برگزار کننده مسابقه عکاسی با موضوع وسایل کمکیبهترین کاربر به انتخاب دور اول شورا
    سطح
    77
    تشکر شده 6,321 بار در 1,259 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

سلام

#31 1392/11/05, 23:30
    سلام

ممنون از آقای سرو و دیگر دوستان
    من هم به طور کلی نه مخالفم و نه موافقم

راستش من هم با خاص در نظر گرفتن معلولها موافق نیستم. چون به نظرم هر آدمی مجموعه‌ایه از داشته ها و نداشته هاس، حالا در مورد معلولان داشته ها و نداشته ها ظاهری تره.
    به نظرم این خاص در نظر گرفتن، میتونه در رفتار انسان تأثیر داشته باشه، چون آدم یا خودش رو بالاتر از دیگران در نظر میگیره و خودبرتربین میشه و در ارتباط با دیگران دچار مشکل میشه یا کمتر درنظر میگیره و ناامید میشه.

یک سری از نبایدها مربوط به دستورات دینی میشه که خب اگر کسی مسلمان باشه ملزم به رعایتشونه، مستقل از اینکه معلول باشه یا نباشه. ولی ممکنه یک معلول هم در یک خانواده لائیک به دنیا اومده باشه یا مسلمان نباشه.

قضاوت کردن و حتی فکر کردن راجع به افراد دیگه و تعمیمش به یه جامعه کار غیر دینی و غیر اخلاقیه با این حال خیلی از آدمهایی که حتی خودشون رو مذهبی میدونن به راحتی این دستور دینی رو زیر پا میزارن. در هر حال، این اخلاق نادرستیه که در جامعه وجود داره اما چرا باید ما براساس قضاوت دیگران عمل کنیم؟ چه اهمیتی داره که کسی راجع به یک معلول چطور فکر میکنه؟ به قول سهیلا جان، اگر من نوعی بخوام براساس فکر دیگران عمل کنم که اصلا نباید از خونه بیرون برم...
    اگر من شاگرد اول بشم، میگن معلما یا استادا دلشون سوخته نمره دادن
    اگر نمره بد بگیرم، میگن بنده خدا خنگ هم هست...
    اگر با دیگران خوشرفتاری کنم، میگن عجب آدم خودشیرینی و میخواد توجه دیگران رو جلب کنه
    اگر بداخلاقی کنم، میگن کمبود داره
    اگر برای دیگران وقت بزارم، میگن خب همین کارم نکنه چه کنه
    اگر نزارم میگن فکر کرده کی هست ...
    و و و ...

مثلا خیلی سال پیش، من و خواهرم داشتیم از یک پیاده‌رویی که تنگ بود رد میشدیم. یه کم ناصاف بود و باعث شد چند نفر پشت سرمون حرکتشون کند بشه. یهو یه خانم مسن چادری با یه لحن خاصی برگشت گفت آدم ازاینجا رد میشه! خب الان من باعث شدم اون خانم همه معلولها رو موجوذاتی سد راه کن فرض کنه و حتما با بغل دستیش خواهد گفت چه معنی داره معلول از پیاده رو رد شه؟ پس من دیگه نباید از هیچ پیاده‌رویی رد بشم؟

یا دو سه سال پیش، واسه یه کنسرت دعوت بودیم. اتفاقا یک گروه دانشجویی بودن که سرگروهشون نابینا بود. ما هم گفتیم که هم تشویقی برای این گروه دانشجویی و هم یه تفریحی واسه ما. بلیتش رو هم خریدیم. همین که من و خواهرم داشتیم میرفتیم داخل محوطه، نگهبان اونجا به خواهرم گفت: این دیگه چیه آوردی؟ یعنی من راجع به زباله هم اونطوری حرف نمیزنم فقط برای اینکه اونجا پله داشت و آقای نگهبان فکر کرده بود که الان بهش میگیم بیاد کمک!! حالا شاید هم حق داشت (ما قبلش پرسیده بودیم و گفته بودن پله نداره!!) ولی لابد بعدش آقای نگهبان رفته و با همکارش کلی از پشت معلولا بد گفته

این فقط دو نمونه بود و اگر بخوام تعریف کنم اوووووووه
    یعنی اگر من نوعی بخوام به قضاوتهای دیگران فکر کنم که دیگه هوووچ

دیگران میخوان فکر کنند که من معلول گدا و بدبختم یا فکر کنند خیلی موجود خفنی ام یا فکر کنند گنه کارم یا تصور کنن حتما یه دنگ تو بهشت به نامم زدن و ... آخر سر اعمال منه که من رو بهشتی یا جهنمی میکنه و اون چیزهایی که بین من و خدا بوده
    حتی وقتی کسی میاد که کمکم کنه یا به اصطلاح ترحم میکنه، میگم چه اشکال داره. تو این دنیایی که خیلیها بی توجه به هم رد میشند، همین که این آدم به اطرافش توجه کرده ارزش داره. حالا بزار فکر کنه من نمیتونم و کمکم کنه و خوشحال بشه. از من که چیزی کم نمیشه...

به نظرم مهم ترین نبایدهای یک معلول، یکی اینه که به قضاوتهای دیگران اهمیت نده
    و اینکه هیچ وقت هیچ وقت ناامید نشه و تلاش کنه دنیا رو زیباتر کنه حتی برای کسانی که نادیده‌اش گرفتند...

9 کاربر مقابل از نارون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. Anousheh, f123, marieh, Mojtaba, Niloof@r, sarab, sarv, فاطمه58, نیلوفر
    ===============================
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

امام علی (ع): اندیشیدن به خوبیها، آدمی را به انجام دادن آن برمی‌انگیزاند.
    نارون آنلاین نیست.

2. 27,525 امتیاز ، سطح 50
    98% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 25
    58.0% فعالیت
    سطح
    50
    تشکر شده 9,082 بار در 1,823 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#32 1392/11/06, 01:21
    نقل قول نوشته اصلی توسط نارون نمایش پست ها
    سلام

سلام

ممنون از آقای سرو و دیگر دوستان

ممنون که تشریف اوردین و وقت صرف کردین

راستش من هم با خاص در نظر گرفتن معلولها موافق نیستم. چون به نظرم هر آدمی مجموعه‌ایه از داشته ها و نداشته هاس، حالا در مورد معلولان داشته ها و نداشته ها ظاهری تره.

اینجا ایرانه و متاسفانه جامعه ظاهر بین...

یک سری از نبایدها مربوط به دستورات دینی میشه که خب اگر کسی مسلمان باشه ملزم به رعایتشونه، مستقل از اینکه معلول باشه یا نباشه. ولی ممکنه یک معلول هم در یک خانواده لائیک به دنیا اومده باشه یا مسلمان نباشه.

والا همون خانواده های لاییک بیشتر توجه میکنن تا بقیه...
    اما من حرفم با معلول هاست

قضاوت کردن و حتی فکر کردن راجع به افراد دیگه و تعمیمش به یه جامعه کار غیر دینی و غیر اخلاقیه با این حال خیلی از آدمهایی که حتی خودشون رو مذهبی میدونن به راحتی این دستور دینی رو زیر پا میزارن. در هر حال، این اخلاق نادرستیه که در جامعه وجود داره اما چرا باید ما براساس قضاوت دیگران عمل کنیم؟ چه اهمیتی داره که کسی راجع به یک معلول چطور فکر میکنه؟

چون ماهم در این جامعه زندگی میکنیم...

حتی وقتی کسی میاد که کمکم کنه یا به اصطلاح ترحم میکنه، میگم چه اشکال داره. تو این دنیایی که خیلیها بی توجه به هم رد میشند، همین که این آدم به اطرافش توجه کرده ارزش داره. حالا بزار فکر کنه من نمیتونم و کمکم کنه و خوشحال بشه. از من که چیزی کم نمیشه...

من اجازه نمیدم کسی بهم ترحم کنه...
    لدت اینکه کاری رو خودم انجام بدم خیلی بیشتر تا اینکه کسی واسم انجام بده ...
    در مواردی هم ترجیح میدم بیخیال انجام اون کار بشم

به نظرم مهم ترین نبایدهای یک معلول، یکی اینه که به قضاوتهای دیگران اهمیت نده

وقتی ما توی این جامعه زندگی میکنیم،بهتر نیست یه نمه مراعات بعضی چیزارو انجام بدیم تا خودمون رو زیرسوال نبریم....

و اینکه هیچ وقت هیچ وقت ناامید نشه و تلاش کنه دنیا رو زیباتر کنه حتی برای کسانی که نادیده‌اش گرفتند...
    موافقم

---------- Post added at ۰۰:۲۱ ---------- Previous post was at ۰۰:۱۸ ----------

با سپاس قلبی از همه دوستان

من اصن روی حرف خودم پافشاری و اصرار نمیکنم و هدفم از بحث کردن و صحبت در مورد اینجور مسائل دونستن نظرات شما دوستان بود چون تجربه تون بیشتر از من هست ...

مانا باشید...
    3 کاربر مقابل از sarv عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. f123, sarab, نارون
    تا درودی دیگر،بدرود
    sarv آنلاین نیست.

3. 19,361 امتیاز ، سطح 42
    46% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 489
    0% فعالیت
    سطح
    42
    تشکر شده 2,174 بار در 578 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#33 1392/11/20, 20:20
    سلام من با نظر آقامحمود کاملا موافقم نمیگم ناامید و افسرده باشیم اما بهتره واقعیت رو بپذیریم ما فرق داریم اگه نداشتیم الان تو این سایت کنار هم نبودیم و مهمتر از همه چرا زندگیمون شبیه سالما نیست پس محدودیت های ما بیشتره. لازم نیست طوری باشیم که واسمون دلسوزی کنن من خودم از ترحم بیزارم اما به هرحال درست که نگاه کنیم معلولیت محدودیت خودشو داره و باید خیلی چیزارو بیشتر از سالما رعایت کرد
    از اسم معلول فرار نکنید چون اسمهایی که عوام به ماها میگن از واژه معلول بدتره که لازم نیست بگم.حتما شنیدین به من نمیگن ضایعه نخاعی داره میگن فلج اما فرقی هم نداره مهم اینه قبول کنیم فرق داریم...
    روح ما اسیر جسممون شده پس بهتره با بالا بردن سطح شعور و اخلاق خوب و نرمال و تحصیل وکار باعث بشیم به جای جسم معلول روحمون رو ببینن و قبولمون داشته باشن
    3 کاربر مقابل از sarab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. *hossein*, sarv, میوه بهشتی
    من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی/ولی با ذلت وخاری پی شبنم نمیگردم
    sarab آنلاین نیست.

4. 8,279 امتیاز ، سطح 27
    22% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 471
    0% فعالیت
    سطح
    27
    تشکر شده 819 بار در 237 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#34 1392/11/25, 13:04
    سلام
    زیاده روی تو هر چیزی(ارایش ،لباس،حجاب و... ) بده و اون شخصو از دیگران جدا میکنه
    حالا ما معلولا به خاطر شرایطمون چون از دیگران جداییم باید تو این موارد یه حد وسط جامعه رو رعایت کنیم
    که فاصله ی ما از دیگر افراد جامعه خیلی زیاد نشه
    3 کاربر مقابل از *hossein* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. ehsan69, sarab, sarv
    *hossein* آنلاین نیست.

5. 2,271 امتیاز ، سطح 13
    41% کامل شده  امتیاز لازم برای سطع بعدی 179
    0% فعالیت
    دستاورد ها:
    First 1000 Experience Points
    سطح
    13
    تشکر شده 140 بار در 58 ارسال
    دنبال شونده‌ها
    0
    دنبال کننده‌ها
    0

#35 1392/12/29, 22:41
    فرزانه چقدر قشنگ نوشته بود صفحه اول!
    می دونید من معلولیت ندارم ولی یه چیزی رو که فهمیدم اینه که بعضی اوقات حساسیت زیاد معلولین نسبت به اشخاص باعث می شه نسبت بهشون یه مقداری دوری کنم.مثلا تا حالا توی همین سایت چند بار ازم سوال کردن تو که معلول نیستی اینجا چکار می کنی؟ خوب سوالشون ناراحت کنندست چون از نوع سوال مشخصه که شخص معلول منتظره که ببینه تو قرار ازش یه جورایی سو استفاده کنی و به نیمه پر لیوان نگاه نمی کنن! من خیلی دوست داشتم که قدر داشته ها رو بدونم و اگر کمکی هم از دستم برمیاد به بقیه بکنم
    2 کاربر مقابل از alfred عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند. sarab, sarv
    alfred آنلاین نیست.

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)